כחול ולבן- גם בבית


כחול ולבן- גם בבית

 

יום העצמאות קרב ובא והשנה הוא חגיגי במיוחד. בארץ, כמו גם בעולם, קשה למצוא ישראלים הנותרים אדישים לדגל המדינה שצבעי הכחול והלבן שלו נראים למרחקים. לא במקרה הצבעוניות הרעננה הזו פורצת את מחסום הממלכתיות ומככבת גם בעיצוב הבית. מעצבים, אדריכלים ומומחים בענף עם טיפים ועצות איך לשלב אותם בצורה המיטבית בבית.

 

 

 

 

 

 

 

 

04_ambiente_a.tif

 

 

אליתה ליוינג

במהלך הדורות זוהו צבעי התכלת הכהה והלבן עם הלאום היהודי, התנועה הציונית, היישוב העברי המתחדש בארץ ולבסוף עם מדינת ישראל והעם היהודי היושב בציון. לא ברור מי חשב על השילוב המושכל בין שני הגוונים הללו אך הוא ללא ספק עשה עבודה טובה- שניהם בולטים וחזקים בפני עצמם, אך יחד הם יוצרים מימד של רעננות ורוגע בחלל הנתון.

הלל אדריכלות ועיצוב פנים, צילום עודד סמדר (1)

הלל אדריכלות ועיצוב פנים, צילום עודד סמדר

 

האדריכלית נירית פרנקל, מבעלות המשרד נ.ש אדריכלים מספרת כי, “לשני הצבעים תתי גוונים רבים. את הלבן הנקי והצח, המהווה את גוון המעטפת הנצחי של הבתים בישראל, מחליפים היום גוונים עם נגיעת שמנת, לבן עם נגיעת מוקה או לבן עם נגיעה של אפור אבן עימם ניתן לשלב גוונים שונים של כחול, החל מכחול בוהק ומלא, מעושן או כחול אפרפר”.

שרה ונירית פרנקל, צילום איתי בנית (1)

שרה ונירית פרנקל צילום איתי בנית

פרנקל מדגישה כי, “המינון של השניים הוא נגזרת של הסגנון שנרצה ליצור. אפשר להחליט שצובעים קיר מרכזי בכחול לצד קירות לבנים, כאשר המשקופים, הקרניזים והדלתות נשארים בצבע לבן, או לחלופין לשלב בחלל על טהרת הלבן מוצרי טקסטיל או חפצי נוי בגווני כחול. חשוב לתת נגיעה של גוונים נוספים על מנת להעניק עומק לחלל ולהפוך אותו לעשיר ואיכותי”.

AZUL MACAUBA EXTRA

שיש אזול מקאובה- שיש דן

לאורך ההיסטוריה הכחול נתפס במרבית התרבויות כבעל נופך ממלכתי, בעיקר בשל הקושי הנלווה בהשגת הפיגמנטים הטבעיים מהם הוא מופק, שהיו נדירים. לאורך השנים, השילוב בין כחול עמוק ללבן טהור נתפסו ככאלה המשדרים אווירה ממלכתית המשלבת סמכותיות מאופקת. באיזורנו, באגן הים התיכון, השילוב של שניהם מזכיר את חופי הים שטופי השמש ואדריכלים ומעצבים נוטים לשלב ביניהם בבתים והמשדרים תחושה של חופש או בדירות סמוכות לקו החוף”.

שכטר בוטיק, קרדיט יחצ (17)

שכטר בוטיק

לאחרונה נכנסו צבעים נועזים לחללי הבית השונים ועדיין, הצבע הכחול שומר על מעמדו. את הקירות החלקים תופסים חיפויי קירות המשלבים גוונים שונים של כחול. לדברי מעצבת הפנים הדס רוט, מבעלות המשרד ‘הלל אדריכלות ועיצוב פנים’ “זהו אחד מצבעי היסוד שמעניקים עומק ומקנים אווירה נינוחה ורגועה. על מנת שלא ליצור מראה דרמטי יתר על המידה מומלץ לשלב נגיעות לבנות והרמוניות שיעניקו אווירה של רעננות ומרחב. הכחול הוא צבע קייצי ומרענן שמושך את העין, והלבן מטבעו מסמל טוהר, אלגנטיות ואצילות. החיבור ביניהם יוצר מראה הרמוניה שניתן בהחלט להשיג בעזרת פריטי עיצוב משלימים לבית”.

שכטר בוטיק, צילום איליה מלינקוב

שכנר בוטיק

רוט מסבירה כי את שילוב הגוונים ניתן למצוא בהרבה מחדרי הילדים: “במיוחד באלה חשוב לבחור בגוונים פסטליים יותר ופחות דומיננטיים, תוך התחשבות באופיים ובצרכיהם, שהלא הם מבלים בהם שעות ארוכות. שניהם יחד מעניקים לחדר מראה עדין, זורם ונקי. הם  משדרים תחושת סדר שתורמת באופן ישיר לריכוז ומסייעים ללמידה”.

מי שמעדיף ליצור חללים חמימים יוכל ליצור תמהיל של קירות בגוון כחול כהה ועמוק, יחד עם ריהוט בגוון בהיר כדי להכניס צבעוניות קרירה ואלגנטית. מעברו השני של המתרס, אלה המעדיפים קירות לבנים יוכלו להוסיף זריקת צבע על ידי שטיח או פרטי טקסטיל ולא בהכרח על ידי עבודת הדבקת אריחים או פסיפסים שקשה להחליף אם וכאשר רוצים לשנות את מראה החלל.

 

בכל הקשור לתאורה בבית מומלץ להשתמש בגופי תאורה עומדים, שולחנים ותלויים, כמו גם שנדליירים יוקרתיים עם אהילים: , אוה קמחי, מבעלי חברת קמחי תאורה ממליצה לעבוד עם הדפסים וטקסטילים מיוחדים המשלבים צבעי כחול-לבן. גופי תאורה אלו מוסיפים חן לבית והצבעוניות הפטריוטית שלהם תורמת לגאווה הישראלית במיוחד השנה, שמתחילה עשור חדש”.

קמחי תאורה, צילום ליאת לב

קמחי תאורה

“את הכחול והלבן ניתן לשלב בעזרת אריחים וליצור שטחים של צבע ועיצוב על הרצפה וקירות החלל”, מספרת שרון ארמר מחברת חלמיש. “השימוש בהם יכול להתאים בכל חדרי הבית בכלל- ובמטבח וחדרי הרחצה בפרט- – כעיטור בריצוף, יצירת תיחום מתחת לשולחנות אוכל, יצירת אי במטבח, חיפוי קיר המוסיף עניין בחלל וכדומה. זאת ועוד, גם פסיפסים יעשו את העבודה- הכחול נחשב כבר שנים לאחד הצבעים המובילים בחללי האמבטיה- הוא מזוהה יותר מכל עם מים. כך למשל בחדרי רחצה קטנים מומלץ לשלב צבעים עדינים ורכים כמו לבן וכחול. את השניים מומלץ לשלב עם אריחים הכוללים דוגמאות ועיטורים. כך משדר החלל  תחושת נינוחות, ובד בבד קיים בו אלמנט עיטורי המוסיף עניין וצבע לאווירת הרחצה”.

חברת דומיסיל, צילום אלי איתן

דומיסיל

+ There are no comments

Add yours