בית החלומות ברעננה


בית החלומות ברעננה

הלל אדריכלות, שירה מוסקל והדס רוט, צלם עודד סמדר (1)

גודל  הבית: כ-350 מ”ר בשלושה מפלסים. קומת קרקע 130 מ”ר, קומת חדרים 90 מ”ר ומרתף בשטח של 130 מ”ר

גודל המגרש: 550 מ”ר

הדיירים: זוג הורים וחמישה ילדים. הבת הגדולה כבר לא גרה בבית,הקטנה ביותר בת שתים עשרה.

תכנון ועיצוב :הלל אדריכלות

הלל אדריכלות, שירה מוסקל והדס רוט, צלם עודד סמדר (5)

הבית: בני הזוג חלמו את הבית הזה שנים רבות.

שניהם חולקים אהבה עצומה לעיצוב ואסתטיקה וחובבי ספרות ואוספים מיוחדים. כשפנו אלינו כדי שנתכנן את ביתם נוצר ביננו לבינם חיבור מיידי

שעשה לכולנו חשק להתקדם ולצאת לדרך של יצירה משותפת.

לבני הזוג חמישה ילדים. שתי הבנות הגדולות סטודנטיות,הבן חייל,בת בתיכון ובת בביה”ס יסודי.

הלל אדריכלות, שירה מוסקל והדס רוט, צלם עודד סמדר (6)

עוד בטרם התחלנו בתהליך התכנון הפתיעו אותנו בני הזוג ברשימות שהעבירו לנו. שתי רשימות נפרדות  שהן חזון הבית של כל אחד מהם.

הרשימה שלה היתה ארוכה ומקיפה. היא הכילה שילוב של חלומות,אהבות ורצונות והיתה מלאה בפרטים וחומרים.

הרשימה שלו היתה קצרה,תמציתית ופרקטית,מעין הצהרת כוונות כללית בנוגע לאופי הבית.

הלל אדריכלות, שירה מוסקל והדס רוט, צלם עודד סמדר (7)

כך בצורה ייחודית שמאוד מאפיינת אותם התוודענו לרצונות ולאהבות של בני הזוג ויצאנו למסע המשותף.

הלל אדריכלות, שירה מוסקל והדס רוט, צלם עודד סמדר (8)

התחלנו,כמו תמיד,בביקור במגרש. עמד עליו מבנה ישן ואנחנו עמדנו יחד ארבעתנו וניסינו לדמיין מה הולך להיות כאן. האפשרויות היו רבות מדי…

גם כשחזרנו לסטודיו לדפים ולמחשב ראינו שיש הרבה כיווני מחשבה שכדאי לנסות וכך בחדוות יצירה פיתחנו ארבע סקיצות שונות מאוד של בית על המגרש.הלל אדריכלות, שירה מוסקל והדס רוט, צלם עודד סמדר (9)

הסקיצה שאהבנו יותר מכל, נבחרה על ידי הלקוחות פה אחד.

מה שאפיין אותה היה המטבח ופינת האוכל שהיוו את לב הבית,כשכל יתר הפונקציות עוטפות ומקיפות אותם.

כולנו אהבנו את הכיוון התכנוני הזה שיצר סכימה של בית מחבק ומשפחתי,בית עם אופי ופוטנציאל להרבה יופי וייחודיות.

הלל אדריכלות, שירה מוסקל והדס רוט, צלם עודד סמדר (10)

כיוון שכבר גרו בבית פרטי וגידלו ילדים בוגרים,ידעו בני הזוג לספר לנו היטב,מה חשוב להם וממה הם רוצים להימנע. למשל היה חשוב להם ליצור

פינת משפחה שימושית,יום-יומית שתיהיה קרובה למטבח ויחד עם זאת לא תתחרה בחוויה של הישיבה בסלון.

הלל אדריכלות, שירה מוסקל והדס רוט, צלם עודד סמדר (11)

הרבה דברים היו חשובים לבני הזוג,חלקם משמעותיים ופרקטיים וחלקם בלתי ניתנים להגדרה של ממש כמו מבט מסוים מחלון,או חוויה של הדרך הביתה בשביל הכניסה. ניסינו להכיל את כל אלה וכך נוצר לו הבית הזה. חוויית מגורים מותאמת אישית מכל הבחינות. בנוחות,בסגנון החיים,בחוויות  ובחומרים שבחרנו יחד.

הלל אדריכלות, שירה מוסקל והדס רוט, צלם עודד סמדר (14)

הדרך אל הבית מהרחוב ארוכה ומפותלת. כבר בה מתחיל סוג של סיפור. פוסעים על אבני מדרך אפורות ועגולות ונכנסים לגן רגוע ומזמין שמלווה את הדרך פנימה.

בכניסה מקבל את פני הבאים קיר כניסה,קבלת פנים צנועה שמזמינה להמשיך. קיר הכניסה הזה מהווה מוקד וסביבו נסוב הבית כולו. מאחוריו נגלים-ניסתרים במטבח ופינת האוכל. מצידה של פינת האוכל נפתח הסלון המרשים. מצידו של המטבח מציצה פינת המשפחה הנעימה. הבית שולח זרועות לחצר וזו חובקת אותו מכל הכיוונים. החצר הפראית בחלקה,הלא רגולרית נושקת לבית בעל הסדר והמקצב.

הלל אדריכלות, שירה מוסקל והדס רוט, צלם עודד סמדר (15)

הקומה הראשונה אינה קומת חדרים קונבנציונלית. החלל המרכזי שלה הוא לב ליבו של הבית ומקום אהוב במיוחד. כך,בדיוק מעל הקיר המרכזי בכניסה לבית ישנה מעין מרפסת המשקיפה על המטבח ופינת האוכל,ויוצרת חיבור הדוק בין הקומות במבט ובשמיעה. זהו האלמנט שובה הלב בבית,וזה שמקנה לו את אופיו המיוחד. החלל המרכזי הזה מתכבד למלא פונקציה בעלת חשיבות משפחתית עליונה-הספריה של בני המשפחה.

הלל אדריכלות, שירה מוסקל והדס רוט, צלם עודד סמדר (17)

הספריה הביתית הזו מכילה את אוסף הספרים המשפחתי לפי נושאים. יש בה ספרי ילדים,פילוסופיה,היסטוריה,אמנות ועיצוב. הכל מסודר לפי נושאים בליווי פריטי עיצוב משלימים ומאפיינים. היא קלילה וכייפית כיאה לספריה ביתית.

את הספרייה,כמו גם אלמנט עיצובי נוסף בפינת המשפחה עיצבו בכשרון מיכל וחגי מסטודיו WID. היא עשויה מפלטות עץ בשילוב כבלים כך שמתקבל מראה תעשייתי ביתי-מאוד לא סימטרי ויחד עם זאת מאוד מאוזן והרמוני. בפינה,בין מדפי הספרים,ממוקמת כורסת ישיבה מסוגננת שמלווה את בעלת הבית מבית הוריה. נוסטלגיה וחיבוק של פריטים ישנים ואהובים משתלבת בפלא בבית הזה עם פתיחות לעיצוב מרענן וחומרים חדשים.

הלל אדריכלות, שירה מוסקל והדס רוט, צלם עודד סמדר (20)

קומת החדרים נהנית מתקרת קורות גבוהה ובהירה המקנה לחדרים ולמרחב המשותף את אופיו המיוחד. בקומה ממוקמים זה לצד זה בצורת סימטרית שני חדרי הבנות הצעירות כשביניהן חדר רחצה אותנטי באוירה נינוחה של חופש וים.

הלל אדריכלות, שירה מוסקל והדס רוט, צלם עודד סמדר (24)

יחידת ההורים ממוקמת בצידה האחר של הקומה ומשקיפה לחצר האחורית ולבריכה. חדר ההורים,במראה לופטי תעשייתי מציג מראה פשוט ולא מתאמץ ויחד עם זאת עשיר ומעניין. תקרת הקורות הגבוהה מאפשרת חלוקה של החלל בחלקו התחתון בלבד כך שלתקרה יש המשכיות מעבר לפונקציות המוגדרות בחדר. תעלת מיזוג תעשייתית מהווה אלמנט מרכזי בחלל בתפר שבין חלל השינה לחדר הרחצה וחדר הארונות. חדר הרחצה פתוח לחלל החדר ומהווה המשך ישיר שלו גם ברצפת הפרקט הבהירה. המקלחון המרווח ויחידת השרותים מוגדרות ותחומות בדלתות זכוכית חלבית. רצפת המקלחות עשויה חלוקי נחל עדינים ומחופה באריחים חלקים ניטרליים בצורה שמקשרת מיד למקלחת בטבע. יחידת הנגרות האותנטית המשמשת כארון כיור נרכשה בטורקיז האוס ומחזקת את הנגודיות המעניינת שמתקיימת בחלל הזה ובבית כולו,בין ישן לחדש,מינמליסטי למסוגנן,חם וקר.

הלל אדריכלות, שירה מוסקל והדס רוט, צלם עודד סמדר (27)

חדר הכביסה בקומה זכה לחלל מכובד בפני עצמו וגם לעיצוב ותכנון עד אחרון הפרטים. החדר רוצף באריחים מצוירים עדינים מאוד בגוון אפור-ירקרק שחוזר בכמה אלמנטים בבית. החדר תוכנן כך שיתאים בדיוק לצרכים של המשפחה ולתהליך הכביסה-קיפול-גיהוץ,שלעתים נוטים להתעלם ממנו וזכה כאן לטיפול יסודי.

הלל אדריכלות, שירה מוסקל והדס רוט, צלם עודד סמדר (53)

קומת המרתף שוברת את הסטיגמה של כל שניתן לחשוב או לדמיין על מרתף ביתי. זוהי קומה מוארת,מזמינה ומלאת חיים. מקומת הכניסה יורדים היישר לחלל מרכזי שמהווה את הסלון האלטרנטיבי. זה שאפשר לשחק בו,לנגן בפסנתר,לשחק ביליארד לראות סרט טוב,לאכול ולשתות. זה חלל שמתחשק להישאר בו עוד ועוד ,לארח חברים,להיזרק על הספה ולנוח.

את המרחב הגדול הזה מקיפות היחידות של הילדים הבוגרים. כל חדר הוא יחידה אוטונומית עם שרותים ומקלחת משלה. החדרים מרווחים,מוארים ומעוצבים כל אחד בדרך אחרת,עיצוב אישי מאוד שמתאים לגמרי למי שגר ומבלה בחדר.

הלל אדריכלות, שירה מוסקל והדס רוט, צלם עודד סמדר (47) הלל אדריכלות, שירה מוסקל והדס רוט, צלם עודד סמדר (49) הלל אדריכלות, שירה מוסקל והדס רוט, צלם עודד סמדר (50)

בקומת המרתף ובקומת הקרקע ממוקמים גם חדרי אחסון מאורגנים להפליא שמשמשים בנוחות את המשפחה.

הבית כולו מאופיין בשילוב הדוק ונפלא בין אסתטיקה,עושר עיצובי,ענין וחדשנות לפתרונות נוחים ושימושיים מדויקים ומותאמים אישית.

הלל אדריכלות, שירה מוסקל והדס רוט, צלם עודד סמדר (51)

החומרים של הבית,פריטי הריהוט שיוצרו ונבחרו מציגים את הדי-אן איי של הבית הזה. מניפה של צבעים וחומרים,עשירה,מגוונת ומאוד יחודית.

אבן הטרוורטין האפורה והדומיננטית,בגדלים משתנים מהווה רקע נפלא להתרחשות בפנים ובחוץ. המטבח האותנטי של חברת מארקי איטליה (פנטהאוז רהיטים) הוא מרכז הכובד במסיביות ובכפריות שלו.

השימוש בחומרים כמו בטון,במבוק,עץ אלון וגם ברזל וזכוכית וגם סירי מטבח הפוכים במנורת פינת האוכל, יוצרים ניגודים מעניינים ושפה עיצובית מורכבת ומרתקת.

גם הגוונים שנבחרו-ירוק אפרפר של החלונות הבלגיים,חום-עכבר של האי במטבח,הספה הכחולה הגדולה בפינת המשפחה והשקט והנקיון העיצובי של הנגרות שיוצרה במיוחד מרכיבים יחד תמונה תלת מימדית מורכבת ואסתטית מאוד שחוויה לבלות בה ותענוג לגור בה כמשפחה.

הלל אדריכלות, שירה מוסקל והדס רוט, צלם עודד סמדר (58) הלל אדריכלות, שירה מוסקל והדס רוט, צלם עודד סמדר (59) הלל אדריכלות, שירה מוסקל והדס רוט, צלם עודד סמדר (60) הלל אדריכלות, שירה מוסקל והדס רוט, צלם עודד סמדר (63)

2Comments

Add yours

+ Leave a Comment